graswurzelrevolution
264 dezember 2001
aktuelle ausgabe abo & service archiv buchverlag news & infos vernetzung über uns graswurzelladen home
stern / zerbrochenes gewehr
otkökü
>> 264 dezember 2001

Aşağıdan gelen direnişin küreselleşmesi

Otkökü

Editoryal

Sevgili Okurlar,

Otkökü Mart 2001'den bu yana aylık Graswurzelrevolution (GWR) Gazetesi'nin üç aylık türkçealmanca eki olarak - yanı sıra tek başına da satılmak üzere - yayınlanıyor.

Dört sayıdan sonra bir ilk değerlendirme yapma vakti geldi:

Başlangıçtaki konseptimiz Otkökü'nü aynı zamanda Türkiye'deki Otkökü Hareketi'nin de sesi haline getirmekti. Daha ilk sayı çıkar çıkmaz bu niyetimiz akamete uğradı. Mart'ta ilk sayının aşağı yukarı 400 nüshası TC gümrüğüne takıldı ve o zamandır Ankara'da İçişleri Bakanlığı'nda yatıyor. Otkökü koordinatörümüz Ossi'nin yaşadığı somut tehditten ötürü, o zamandan bu yana Türkiye'de tek tük aboneyi aşan yaygın bir dağıtımı göze alamıyor ve almak istemiyoruz. Bir vicdani retçi olarak zaten her zaman tutuklanabilecek olan Ossi için risk fazla büyük. Türkiye'de basın özgürlüğü yok. Özgür Gündem, Özgür Ülke vb. istenmeyen gazeteler geçmişte yasaklandı, Gündem binası bombalandı ve muhabirleri öldürüldü.

Türkiye'de iktidar fiili olarak orduda. Ve Türkiye'de yaygın bir dağıtıma sahip bir Otkökü kuºkusuz Genelkurmay'ı rahatsız ederdi. Ne de olsa bu antimilitarist yayında tabu konular işlendi ve işleniyor. Gözaltında tecavüz; Türkiye'nin halihazırda inkar ettiği Osmanlı Devleti'nin 1915'te aşağı yukarı 1,5 milyon Ermeni'nin ölümüne neden olan soykırımı; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin insan hakları ihlalleri; vicdani ret; savaştan kaçan ve zorunlu göç mağduru Kürtler; F Tipi İzolasyon Cezaevleri'ne karşı siyasi mahkumların sürdürdüğü ve (20.11.2001 itibarıyla) 81'inin öldüğü veya öldürüldüğü açlık grevi;...

Ya Almanya, Avusturya ve İsviçre'de?

Buralarda Otkökü ile şiddetten arınmış özgürlükçü spektrumun dışından insanlara seslenebilmenin daha çok başındayız. Hızımızı kesen etkenler ise; Türk ve Kürt Solu'nun önemli bir kısmının hala stalinist ve "apocu" olması ve özgürlükçüşiddetten arınmış bir gazeteyi fazla kaale almaması, onu "küçük burjuva" ve "sözde devrimci" olarak değerlendirmesi ve Türkiye'nin ilk Gay-Lezbiyen Kültür Merkezi hakkındaki Otkökü haberine homofobik tepkiler vermesi, ... Toplarsak yankı şimdilik daha ziyade hayal kırıcı. Oysa Otkökü aynı zamanda alttan gelen direnişin küreselleşmesi ve örgünleşmesinin de örneği.

Devam? Ya nasıl?

Dağıtımı üstlenen, üretime katılan, Otkökü sipariş eden, kafelere, kahvelere, uluslararası merkezlere, universitelere, vb. yerlere bırakan daha fazla insana ihtiyacımız var.

Eğer projeyi olumlu buluyorsanız, bağış yapın, Otkökü sipariş edebilecek veya dağıtabilecek gruplarla (AstA, kültür dernekleri,...) konuşun.

Sizce Otkökü nasıl? Neler iyi? Nelere yeterince yer ayrılmıyor?

Tepkiniz bizim için önemli. Bize haber, yazı, öneri, övgü ve eleştirilerinizi lütfen otkoku@graswurzel.net'a gönderin.

Özgürlükçü selamlarla, Otkökü ve GWR Yayıncılar Kurulu adına,

Bernd Drücke (GWR Genel Koordinasyon Redaktörü, Münster)
>> zurück zum inhaltsverzeichnis

Volltextsuche
Themen
Ausgaben

Artikel zum gleichen Thema

Globalisiert den Widerstand
280 juni 2003

Otkökü als zweisprachiges Printmedium
news & infos 14.10.2002

Das Ende?

Son? Yeni bir başlangıç.
267 märz 2002

Globalisierung des Widerstands von unten

Aşağıdan gelen direnişin küreselleşmesi
264 dezember 2001

Merhaba / Hallo
261 september 2001

In der Türkei beschlagnahmt: Graswurzelrevolution und Otkökü
news & infos 11.6.2001

Hallo / Merhaba

GWR in der Türkei beschlagnahmt
260 sommer 2001

Otkökü Devrimi

Guten Tag / Merhaba
257 märz 2001

 


 aktuelle ausgabe   abo & service   archiv   buchverlag   news & infos   vernetzung   über uns   graswurzelladen   home 
otkökü otkoku@graswurzel.net / graswurzelrevolution redaktion@graswurzel.net / www webmaster@graswurzel.net