otkökü

Son? Yeni bir başlangıç.

Editoryal

| Bernd Drücke (GWR Koordinasyon Redaktörü)

Merhaba,

Bir yıl önce ilk Otkökü yayınlandı.

Elinizde tuttuğunuz beşinci sayı bu formatta (üç aylık periyod, gazetenin dört sayfalık ayrı eki, türkçe ve almanca) çıkan son sayı olacak.

Başlangıçtaki konsept niye işlemedi?

Otkökü’nün ilk sayısının aşağı yukarı 450 nüshasına Türkiye’de el kondu. Oradaki arkadaşlarımız için Türkiye’de dağıtım fazla riskli (bkz. Otkökü No. 4, Editoryal).

Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki Türk ve Kürtlerin ilgisini çekmek ancak kısmen mümkün olabildi. Ekin dağıtımını az sayıdaki çoğunlukla Alman gruplar üstlendi (DFG-VK, Connection e.V., Uni-AStA, …).

İzmir’deki Otkökü Koordinasyon Redaktörü’nün ücreti (ayda 500 DM) şu ana dek bir Graswurzelrevolution (GWR) Yayıncılar Kurulu Üyesi’nden alınan şahsi ve faizsiz borç (6.000 DM) ile ödeniyordu. Para bitti. Gelirlerimiz Ossi’nin çalışmasını finanse etmek için yeterli değil.

GWR Heidelberg ekibinin iş yükü fazla, çünkü her seferinde 6.000 Otkökü’nden 2.000’i gazeteden çıkarılıp ayrı bir ek olarak katlanıyor.

Yeni Otkökü konsepti için düºüncelerimiz

Redaksiyonel olarak yine Ossi’nin çalışacağı Otkökü, bir profil kazanabilmek ve daha aktüel olabilmek için bundan sonra aylık, ortalama iki sayfa ve tek dilde (almanca) olmak üzere GWR’nin içinde yayınlamayı düşünüyoruz. Otkökü’ndeki yazıların türkçe versiyonlarının Almanya’da yayınlanan, bize yakın duran türkçe yayınlarda yer alabilmesi hoş olur. Yazılar bundan böyle de GWR’nin web sitesinde her iki dilde bulunabilecek.

Otkökü Türkiye’deki özgürlükçü, antimilitarist, şiddetten arınmış ve feminist grupların durumunu tanıtma ve destekleme olanağı sunuyor. Egemenlerin “global savaş”ı ve küreselleşen kapitalizmin diğer sonuçları insanlığın yaşamını tehdit ederken Otkökü vb. projelerde yansıyan alttan gelen direniºin küreselleºmesi önemli.

Dayanışma

Otkökü gelişebilir – yeterince destekçi bulunabilirse. Projeyi, dağıtıma katkıda bulunarak ve bağışlarla (bkz. aşağıda) destekleyebilirsiniz. Bir dahaki Otkökü İzmir’deki redaktörümüzün emeği için yeterince bağış ve fon bulunabildiğinde yayınlanacak. Cüzi miktarlar da çok yardımcı olur. Otkökü’ne yapacağınız bağışlar için havalelerde lütfen “Spende für Otkökü” (Otkökü için bağış) diye belirtin. Banka hesabı: Ktoinh. GWR KtoNr. 266 57-207 BLZ 200 100 20 Postbank Hamburg.

Özgürlükçü ve antimilitarist selamlarla, GWR Yayıncılar Kurulu adına

Not: 21-23 Haziran tarihleri arasında "Trau einer über 30. graswurzelrevolution 1972-2002 ff." ("30'unu geçen Otkökü Devrimi'ne güven; 1972-2002 ve devam") Kongresi ve Festivali gerçekleşecek. Daha fazla bilgi, bütün Otkökü yazıları ve dahası GWR'nin web sayfasında: http://www.graswurzel.net